Basen na zdrowie

Pływanie ma wiele wskazań zdrowotnych. Sprawia, że dzieci są sprawniejsze fizycznie i nabierają odporności.

Basen na zdrowie

Do dobroczynnych skutków pływania należą:

kiedy dziecko pływa, jego naczynia krwionośne na przemian kurczą się i rozkurczają. Po kilku miesiącach takiej gimnastyki naczynia krwionośne są na tyle elastyczne, że nie reagują skurczem na nagłą zmianę temperatury. A to właśnie taki skurcz naczyń krwionośnych sprzyja przeziębieniom.

podczas pływania dzieci są często lepiej dotlenione niż podczas spaceru po parku. Wysiłek, jaki organizm musi podjąć podczas pływania powoduje, że płuca się rozszerzają. A to sprawia, że całe ciało jest lepiej dotlenione, a krew krąży szybciej.

pływanie, jak każdy sport, może być skuteczne w odchudzaniu. Opór wody sprawia, że mięśnie muszą mocniej pracować, aby się w niej poruszać. Efektem jest większe spalanie tłuszczu i zwiększenie masy mięśniowej. Informacja ta jest szczególnie ważna w obecnych czasach, gdy coraz więcej dzieci boryka się z nadwagą.

alergolodzy uważają, że pływanie to idealny sport dla dzieci z astmą. Badania wykazały, że już po 6 tygodniach regularnego pływania oskrzela małego astmatyka zaczynają lepiej pracować, ustają ataki kaszlu, zmniejszają się duszności, zanika chrapanie.
Ale ostrożnie! Dzieci z alergią wziewną mogą mieć uczulenie na opary chloru, dlatego wybierzmy dla nich baseny ozonowane.
Ozonowanie zapewnia czystość mikrobiologiczną oraz nie ma szkodliwego wpływu na człowieka. Dodatkowo niszczy nie tylko bakterie, tak jak chlor, ale także wirusy, cysty i ameby.

falowanie wody stymuluje ośrodek równowagi w mózgu, co przekłada się na coraz lepsze poczucie balansu dziecka. Udowodniono także, że dzieci, które regularnie chodzą na basen lepiej panują nad ruchami swojego ciała i lepiej rozwijają się motorycznie niż ich rówieśnicy, którzy nie chodzą na basen.
wzmocnione mięśni kręgosłupa – mali pływacy, którzy regularnie korzystają z basenu, nie mają problemów z kręgosłupem. Wypracowane mocne mięśnie pleców dobrze podtrzymują chwiejny kręgosłup. Pływanie jest też terapią dla dzieci z rozmaitymi skrzywieniami pleców (w takim przypadku trzeba uzgodnić z lekarzem, jaką techniką powinno dziecko pływać). Zajęcia na basenie są także jedną z metod rehabilitacji niemowląt i starszych dzieci z nieprawidłowym napięciem mięśni.
silniejsza więź z rodzicami – woda jest idealnym środowiskiem do zabawy z rodzicami. Pomaga w zbudowaniu więzi emocjonalnej między dzieckiem a rodzicami aktywnie uczestniczącymi w zajęciach na basenie.

Oprócz tego, pływanie kształtuje takie cechy motoryczne jak: szybkość, siłę i wytrzymałość, a także wyrabia w młodym człowieku ważne cechy osobowości, m.in.: dyscyplinę, samodzielność, odwagę i systematyczność. Zapraszamy na zajęcia z Hanami – Nauka Pływania Bydgoszcz